Implantáció

Fogászati implantáció székesfehérváron

Mi az implantátum?

Fogászati implantáció

Az implantáció (tévesen fogbeültetés) a hagyományos fogpótlásokat kiegészítő, több évtizede jól működő fogászati eljárás, melynek lényege az állcsontba speciális szájsebészeti motorral behelyezett műgyökér (= implantátum). Az implantátum anyaga általában titán (ritkábban cirkónium), mely teljesen szövetbarát, megfelelő gyógyulás után rögzül a csontban. Általában 3–6 hónap alatt a környező csontokkal összekapaszkodva erős, nagyon teherbíró hordozóegységgé válik.

A beültetett implantátum semmiféle rosszindulatú elváltozást nem okoz.

 

 

Fogászati implantáció eszközei

Az implantáció feltételei:

  • megfelelő szájhigiénia,
  • jó együttműködési képesség,
  • megfelelő mennyiségű és minőségű  csontállomány (kedvező anatómiai viszonyok).

Szükséges vizsgálatok:

  • szájvizsgálat,
  • röntgen felvételek (OP, esetleg CT felvétel)
  • tanulmányi lenyomat.

 

Mi az implantációs fogpótlások jelentősége?

Az implantátum beültetésével tudjuk pótolni a hiányzó fogakat, így célszerű alkalmazni a következő esetekben:
• szóló foghiánykor a szomszédos fogak  lecsiszolása nélkül korona készíthető,
• túl hosszú sorközi hiányoknál (híd aládúcolás) vagy sorvégi  hiányoknál fix pótlás készíthető kivehető  fogsor helyett,
• teljes fogatlanság esetén fix pótlás készíthető,  illetve a kivehető fogsor stabil elhorgonyzást  kaphat, sokkal jobb rágóképességet,   és komfortérzetet biztosítva.

Mikor kerülhet sor a fogászati implantációra?

A páciensnek általános jó egészségi állapotban kell lennie. Ezenkívül egészséges fogíny struktúrával, valamint horizontálisan és vertikálisan elegendő és megfelelő minőségű csonttal kell rendelkeznie. Gyakori probléma, hogy nincs elegendő csont, ami főleg akkor fordul elő, ha a páciens már sok évvel az implantáció előtt elveszítette fogait, s így az alveolusok (a fogat tartó csontok) leépültek. Ebben az esetben a csontfelépítés, csontpótlás a megoldás, amely eljárással a hiányzó csontok újból előállíthatóak. Néhányszor az arcüreg megemelésére is szükség lehet.

Fogászati implantáció menete

Kinek ajánlható ez a beavatkozás?

Az implantátum csontos rögzülése statisztikai adatok alapján 95–97%-os sikerességgel megtörténik, azonban van néhány tényező, amely csökkenti ezt az arányt. Erős dohányosoknál, rossz szájhigiénével rendelkezőknél jelentősen csökken a sikeresség esélye. Bizonyos betegségek esetén – pl. cukorbetegség, súlyos szív-érrendszeri betegségek – szintén megfontolandó a beavatkozás. 18 éves kor előtt, vagy terhesség idején nem tanácsos az implantációt elvégezni.

AZ IMPLANTÁCIÓ FAJTÁI

Azonnali implantáció
Az implantátumot azonnal a foghúzás után az alveolusba helyezik. Ilyenkor az alveolusnak fertőzésmentesnek kell lennie, ezt a kezelőorvos szájsebész egy speciális vizsgálat segítségével tudja megítélni. Nem túl gyakori.

Késői implantáció
Ez a leggyakoribb és legsikeresebb módszer, amit alkalmaznak. Ilyenkor a foghúzás után 3-6 hónapot kell várni, míg az implantáció létrejöhet, mert a csontoknak teljesen meg kell gyógyulnia, hogy a megfelelő csontintegráció lehetővé váljon. Viszont, ha túl sokat várunk a foghúzás után, a csont elkezd lebontódni.